architektonická mapa kyjova

Tereza Škoulová & Vladislav Králíček, 2020

Při několika komentovaných procházkách, které jsem podnikl v rámci Dne architektury, jsem si uvědomil, že i jedenáctitisícový Kyjov má dostatek staveb, které stojí za zmínku. Napadlo mě zaznamenat je do mapy.

V subjektivním výběru, na němž se podílela moje žena, se ocitly jak všeobecně uznávané funkcionalistické perly, tak nenápadné rodinné domy, které pro nás mají výjimečný charakter, nebo provozní stavby specifické krásy. Hledali jsme nejen zdařilé stavby, ale také interiérové detaily nebo příjemný veřejný prostor, zahrnuli jsme i několik pivnic.

Hlavní motivací, se kterou jsme mapu během zhruba roku připravovali, bylo vytvořit atraktivní pozvánku, která přiměje náhodného turistu spočinout ve městě třeba celý víkend. Za tu dobu stihne pohodlně obejít všech šestapadesát míst a objektů, posadit se na zahrádce u piva nebo se osvěžit u vodního prvku před gymnáziem.

U každé stavby v mapě jsme se pokusili vysvětlit důvod, proč nám přijde zajímavá, nebo co je na ní naopak špatně. Touto jednoduchou interpretací chceme v lidech probudit zájem o architekturu a do jisté míry také kultivovat obecnou představu o kráse.

Jste na mapu zvědaví? Pište na archimapa@zkyjova.cz